Wyszło na jaw, co Korea Północna dostała od Rosji w zamian za wysłanie wojsk na Ukrainę
Rosja dostarczyła Korei Północnej rakiety przeciwlotnicze i systemy obrony powietrznej w zamian za wysłanie północnokoreańskich żołnierzy na wojnę z Ukrainą – powiedział główny doradca Korei Południowej ds. bezpieczeństwa Shin Won-sik, cytowany przez agencję Yonhap.
Dodał, że po nieudanym wystrzeleniu wojskowego satelity szpiegowskiego Korei Północnej w maju, Rosja ogłosiła zamiar wsparcia technologii satelitarnej Pjongjangu i miała dostarczyć różne technologie wojskowe.
Seul uważa, że Moskwa zapewniła reżimowi Kim Dzong Una także pomoc gospodarczą.
Inwazja na Ukrainę. Jak Rosja odwdzięcza się Korei Północnej
Od marca tego roku Rosja wysłała do Korei Północnej ponad 1 milion baryłek ropy – wynika z obliczeń centrum badawczego Open Source Center na podstawie zdjęć satelitarnych.
W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy kilkanaście północnokoreańskich tankowców odbyło 43 rejsy między rosyjskim terminalem naftowym na Dalekim Wschodzie a ich portami. Zdjęcia satelitarne pokazują, że tankowce te wyruszyły do Rosji puste i wróciły z ładunkiem.
Pierwszy udokumentowany przez Open Source Center rejs odbył się 7 marca 2024 r., siedem miesięcy po pierwszych doniesieniach o dostawach amunicji z Korei Północnej do Rosji. Ostatnią podróż zarejestrowano 5 listopada, kiedy było już wiadomo o wysłaniu wojsk północnokoreańskich do rosyjskiego obwodu kurskiego.
Amunicja dla rosyjskiej armii z Pjongjangu. 3 miliony pocisków rocznie
Według zachodnich źródeł wywiadowczych, na które powołuje się "The Times", Korea Północna dostarcza Rosji około 3 milionów pocisków rocznie, co stanowi połowę całej amunicji wykorzystywanej przez armię rosyjską w wojnie z Ukrainą.
Wcześniej południowokoreański wywiad podał, że północnokoreańscy żołnierze wysłani do Rosji mieli walczyć w ramach rosyjskich jednostek powietrzno-desantowych i morskich, a część wzięła już udział w działaniach wojennych.
Sojusz wojskowy Putina z Kimem
W czerwcu prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un podpisali w Pjongjangu porozumienie, które zobowiązuje każdą ze stron do natychmiastowej pomocy wojskowej w przypadku zbrojnej agresji przeciwko jednej z nich.
Ówczesny sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że umowa między Federacją Rosyjską a Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną (KRLD) jest dowodem rosnącej spójności między państwami autorytarnymi. Podkreślił w tym kontekście znaczenie krajów demokratycznych mówiących jednym głosem.
Według przedstawicieli administracji prezydenta USA Joe Bidena, spotkanie Putina z Kimem pokazało, że Moskwa chce zbudować koalicję z Koreą Północną, Iranem, Syrią i, w pewnym stopniu, z Chinami.